Higiena zwierząt po zabiegach chirurgicznych

Ostatnio mieliśmy mokrą pogodę. Pomyślałem o higienie psów po zabiegach chirurgicznych, którymi czasami nasi czworonożni podopieczni muszą być poddani.
Zachowanie czystości ma zasadnicze znaczenie dla życia w zdrowiu i komforcie psa czy kota. Przed planowanym zabiegiem chirurgicznym należy przygotować świeże tzn, wyprane lub nowe posłanie czyli miejsce, w którym pies będzie przebywał po zabiegu. W okresie pooperacyjnym, kiedy organizm pozbywa się znieczulenia należy psu czy k otu zapewni ciszę, spokój i ciepło.

Dobrze jest zaopatrzyć się w jednorazowe podkłady higieniczne, które mogą być szybko i sprawnie wymienione w momencie zabrudzenia. Zależnie od rodzaju operacji okres pooperacyjny trwa od 6 do 14 dni. Gojąca się rana dosyć mocno swędzi. W tym czasie należy przede wszystkim chronić ranę przed wylizaniem., np. przez założenie zwierzęciu kołnierza ochronnego, fartuszka czy opatrunku pooperacyjnego.
Oczywiście może dojść do zakażenia rany. Rana niezależnie od tego jak rozległa, zawsze jest rozległa na zakażenie. W takim czasie zalecam właścicielom moich pacjentów wzmożoną ostrożność i czystość wokół zwierzęcia. Często zwiększam częstotliwość kontroli pooperacyjnej żeby mieć pewność, że ten trudny okres przebiegnie bez komplikacji.
Życzę wszystkim zdrowia.
Lekarz weterynarii
Mirosław Rak
specjalista chorób psów i kotów.
Lecznica weterynaryjna MIRAK.pl