Psy od zawsze były naszymi towarzyszami, pomocnikami, czy po prostu wyjątkowymi przyjaciółmi. Z biegiem lat i rozwoju medycyny weterynaryjnej staramy się zapewnić naszym czworonogom jak najlepsze warunki życia. Zwierzęta tak, jak i my, starzeją się, co wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi. Szczególnie ważne jest wczesne wykrycie i leczenie schorzeń układu kostno-szkieletowego.
Objawy są zależne od rodzaju schorzenia z którym mamy do czynienia. Najczęściej spotyka nymi objawami związanymi ze zmianami zwyrodnieniowymi są: niechęć do wstawania i ruchu, sztywny chód, lizanie łap, częste męczenie się, zianie, różnego stopnia kulawizny. Ze względu na bolesność stawów często pojawiają się zmiany w zachowaniu. Psy mogą nie tolerować głaskania, zabawy czy wyjścia na spacer. Pies może zaprzestać wskakiwania na kanapę czy przejawiać agresję. Wówczas należy udać się do lekarza weterynarii.
Powszechną przyczyną problemów zwyrodnieniowych kończyn u psa mogą być przebyte choroby w wieku szczenięcym, które nie zostały wychwycone w odpowiednim czasie. Dlatego tak ważne jest udanie się z psem w wieku szczenięcym do lecznicy weterynaryjnej. Negatywny wpływ na stan wszystkich stawów ma otyłość zwierzęcia, która jest coraz częściej spotykana u psów w podeszłym wieku. Życzę wszystkim radości, sprawności i pogodnej starości.
Lekarz weterynarii
Mirosław Rak
specjalista chorób psów i kotów
Lecznica Weterynaryjna MIRAK.
Toruń